Głównym zadaniem protetyki jest odtworzenie utraconych tkanek zęba oraz rekonstrukcja częściowych i całkowitych braków zębowych. Utrata nawet jednego zęba może spowodować przemieszczenie zębów sąsiednich, zanik kości, dolegliwości bólowe ze strony stawu skroniowo – żuchwowego, jak również defekt kosmetyczny. Dynamiczny rozwój tej dziedziny stomatologii, pozwala na odtworzenie naturalnego uśmiechu, zapewniając komfort i funkcjonalność.
SMILESTUDIO gabinet stomatologiczny w Nowej Soli to miejsce gdzie dużą wagę przykładamy do analizy stawów skroniowo - żuchwowych, problemów związanych ze starciem zębów, czy bruksizmu.
Wykorzystując nowoczesne technologie oraz dobrodziejstwo cyfrowej stomatologii, gwarantujemy zadowolenie na lata.
Każde leczenie protetyczne rozpoczęte jest dokładnym wywiadem, analizą oraz diagnostyką radiologiczną.
Do analizy i planowania, korzystamy z cyfrowego protokołu projektowania uśmiechu, tzw Digital Smile Design. W DSD uśmiech dobierany jest zgodnie z mimiką oraz rysami twarzy . Dzięki wizualizacji ( mock up ) możesz zobaczyć efekt końcowy przed leczeniem , brać czynny udział w projektowaniu oraz poznać perfekcyjnie przygotowany plan leczenia.
Projektowanie uśmiechu obejmuje takie fazy jak zdjęcia fotograficzne, wyciski, wizualizacje oraz szczegółowe omówienie planu leczenia. Korekta uśmiechu czasami wymaga leczenia interdyscyplinarnego obejmującego plastykę dziąseł, chirurgie, ortodoncję.
Wewnętrzna część korony zbudowana jest z metalowej podbudowy, w skład której może wchodzić złoto, stale chromowo - niklowe i chromowo - kobaltowe. Materiałem licującym jest porcelana, której stopień ścieralności jest zbliżony do tkanek zębów własnych. Ten rodzaj koron jest zarówno wytrzymały, jak i trwały. Zaletą jest też przystępna cena. Przy wyborze tego typu koron trzeba pamiętać, że stwarzają inne niż w naturalnych zębach warunki do przechodzenia światła ( absorpcja, załamywanie, odbicie). Metal, który zatrzymuje światło, jest przyczyną sinego odcienia dziąsła, co wpływa niekorzystnie na estetykę uzupełnienia.
Zapewniają ochronę uszkodzonych tkanek, wytrzymałość oraz przywracają naturalny uśmiech. Zaletą tego uzupełnienia jest brak widocznego sinego rąbku wokół korony, znakomite właściwości optyczne oraz uzyskanie bezkompromisowej estetyki uzupełnienia, która ma bardzo duże znaczenie w odcinku przednim uzębienia.
Powszechnie stosowanymi koronami są korony na podpudowie z tlenku cyrkonu. Niewątpliwie największą zaletą tych koron jest biokompatybilność z tkankami dziąsła, precyzja wykonania (są to korony frezowane), trwałość oraz niebywała estetyka.
Licówki mogą być wykonane z porcelany i materiałów kompozytowych. Mają postać cienkiej „łuski” przymocowanej do powierzchni wargowej zęba. Dzięki licówkom możliwe jest odtworzenie naturalnego wyglądu zębów, zapewniając jednocześnie wytrzymałość i odporność porównywalną do szkliwa. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy pragną zmiany pozycji, kształtu, rozmiaru i koloru zębów.
Jest to rodzaj uzupełnienia stosowany do zębów tylnych, które uległy dużym zniszczeniom. Wykonane mogą być ze złota, ceramiki, a także materiałów kompozytowych. Dzięki zgodności biologicznej , właściwościom optycznym, stabilności kolorów i dobrej wytrzymałości mechanicznej, wkłady koronowe stały się przełomem w stomatologii zachowawczej.
Protezy akrylowe: Jest to rodzaj uzupełnienia ruchomego , które ma zastosowanie w przypadku całkowitych lub częściowych braków uzębienia. Wykonane są z akrylu. Jest to materiał łatwy do formowania i modyfikowania, w zależności od potrzeb. Zaletą protez akrylowych jest przystępna cena. W celu utrzymania protezach częściowych akrylowych stosowane są metalowe klamry, które nie mają funkcji podporowej. Protezy akrylowe mogą mieć zastosowanie jako uzupełnienie tymczasowe, bezpośrednio po ekstrakcji zębów. Wadą protezy akrylowej jest negatywne oddziaływanie na błonę śluzową, kość i zęby. Są to protezy osiadające, w związku z czym obserwowany jest szybszy zanik kości wyrostka zębodołowego (w porównaniu do protez szkieletowych). Protezy akrylowe mogą również wywoływać reakcje alergiczne.
Nowoczesnym i estetycznym rozwiązaniem w stomatologii są protezy wykonane z tworzyw termoplastycznych.
Materiały nowej technologii są odporne na wysokie temperatury, dopiero przy 200° C zaczynają uplastyczniać się. Zatem bezpieczne jest spożywanie nawet bardzo gorących posiłków.
Protezy z tworzyw termoplastycznych wymagają specjalnych środków czyszczących. Preparaty stosowane do czyszczenia protez akrylowych posiadają silne utleniacze, które mogą zniszczyć powierzchnię protezy wykonanej z tworzywa termoplastycznego. W mikropory mogą wnikać bakterie oraz barwniki, powodując nieprzyjemny zapach oraz przebarwienia protezy.
Zadowolenie pacjenta, wynikające z użytkowania protez nowej technologii, jest dzięki:
Proteza acetalowa
Jest to rodzaj uzupełnienia ruchomego , które ma zastosowanie przy częściowych brakach uzębienia.
Składa się z części metalowej oraz akrylowej. Szkielet, który jest idealnie dopasowany do podłoża protetycznego oraz ma maksymalnie ograniczony zasięg, sprzyja komfortowi użytkowania protez szkieletowych. Zaletą protez szkieletowych są indywidualnie zaprojektowane klamry, które opierają się na powierzchniach żujących zębów. Klamry w sposób fizjologiczny przenoszą siły żucia na ząb, nie powodują zatem ucisku śluzówki i kość ,czyli tzw. osiadania protezy.
U osoby z problemami przyzębia ( paradontoza ) stosuje się szynoprotezy, czyli protezy szkieletowe, które jednocześnie stabilizują rozchwiane zęby.
W celu poprawy estetyki, klamry ( które mogą być widoczne podczas mówienia, uśmiechania się) można zastąpić precyzyjnymi elementami utrzymującymi – zatrzaski, zasuwy. W celu zaprojektowania tego typu protezy, potrzebny jest plan leczenia , na którym przedstawione jest gdzie i w jaki sposób będą zamontowane precyzyjne elementy utrzymujące, jak również koszt.
Protezy szkieletowe są najlepszym ruchomym rozwiązaniem dostępnym w stomatologii, są trwałe przy niedużym zasięgu, zapewniają komfort użytkowania, w sposób bezpieczny oddziałują na tkanki.
Jest to przezroczysta nakładka wykonana indywidualnie na podstawie wycisku. Stosowana jest u osób z nadmiernym napięcie mięśniowym lub w przypadku bruksizmu. Jej zastosowanie ma na celu zmniejszenie napięcia mięśni i w efekcie bóle w okolicy twarzy, ochronę zębów przed nadmiernym naciskiem i ścieraniem szkliwa.
Długotrwałe utrzymanie zęba po leczeniu kanałowym , uzależnione jest od prawidłowego wypełnienia kanałów korzeniowych, jak również odbudowy korony zęba. W przypadku gdy ilość tkanek jest niewystarczająca do prawidłowej odbudowy, stosowane są wkłady koronowo – korzeniowe. Ich zadaniem jest zwiększenie retencji dla przyszłego uzupełnienia. W zależności od ilości pozostawionych tkanek zęba, stosowane są metalowe bądź szklane wkłady koronowo – korzeniowe.
Wykonane mogą być ze stopów bezniklowych lub szlachetnych. Indywidualnie projektowane przez technika na podstawie wycisku pobranego na wizycie. Zaletą ich jest możliwość użycia nawet przy bardzo dużych zniszczeniach zęba. Ze względy na swój kolor nie są zalecane do prac pełnoceramicznych i kompozytowych.
Bardzo dobra estetyka i wytrzymałość, sprawia że wkłady z włókna szklanego stały się doskonałym rozwiązaniem do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym. Moduł elastyczności włókna szklanego jest zbliżony do zębiny. Minimalizuje to siły naprężenia powstające miedzy tkanką, wkładem i cementem.
Zaletą wkładów szklanych jest: