Stomatologia dziecięca
Zdrowie jamy ustnej Twojego dziecka jest integralną częścią ogólnego stanu zdrowia. Pedodoncja obejmuje szereg zabiegów profilaktycznych i leczniczych wykonywanych u dzieci od najmłodszych lat. Wczesna opieka stomatologiczna, przynosi korzyści zdrowotne w przyszłości. Umów wizytę online u specjalisty na miarę Twoich potrzeb - SMILESTUDIO sprawdzony stomatolog Nowa Sól.

Wizyta adaptacyjna

Jest najważniejszą częścią leczenia u dziecka. Ze względu na obawy przed nowym otoczeniem, dziecko najczęściej reaguje płaczem, co sprawia , że wykonanie nawet najprostszych zabiegów jest niemożliwe. Na wizycie adaptacyjnej dziecko zapoznaje się z personelem, gabinetem i sprzętem stomatologicznym. Omawiana jest potrzeba higieny jamy ustnej oraz regularność wizyt w gabinecie.

Lakierowanie

Jest to bezbolesny zabieg profilaktyczny. Polega na pokryciu powierzchni zębów lakierem fluorkowym , po wcześniejszym oczyszczeniu zębów ze złogów nazębnych. Wykonywany jest preparatami o stężeniu fluoru od 0,1 do 6%. Fluor zawarty w preparacie wnika w strukturę szkliwa, zwiększając jego odporność na kwasy bakteryjne. Zabieg trwa od 15 do 20 min. Zaleceniem po lakierowaniu jest unikanie pokarmów i napojów przez około godzinę. W zależności od indywidualnej skłonności do próchnicy lakierowanie wykonywane jest co 3 – 6 miesięcy na rok.

Lakowanie

Ze względu na trudny dostęp oraz kształt, bruzdy ( zagłębienia w zębie ) często zostają pominięte podczas szczotkowania, przez co rozwój próchnicy ma miejsce już we wczesnym dzieciństwie. Lakowanie jest zabiegiem polegający na ich spłyceniu. Po oczyszczeniu powierzchni zęba z osadów, zostaje aplikowany do bruzd specjalny światłoutwardzalny materiał. Lak powinien być kontrolowany co 6 miesięcy, a w razie wykruszenia, bądź wypadnięcia należy go uzupełnić.

Leczenie zębów mlecznych

Powszechnie stosowane przekonanie , że zębów mlecznych nie należy leczyć , jest nieprawdziwe. Między korzeniami zębów mlecznych , znajdują się zawiązki zębów stałych. Nieleczona zatem próchnica zębów mlecznych, może mieć niekorzystny wpływ na rozwój przyszłych zębów stałych. Leczenie zachowawcze zębów mlecznych najczęściej przeprowadzane jest w znieczuleniu , dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Kolorowe wypełnienia wzbogacone fluorem, są dodatkową atrakcją dla dzieci. Wizyta jest przyjemna, gdyż dziecko może brać czynny udział w leczeniu.